OTS Üzleti Sajtószolgálat
2024. április 25. csütörtök
Ismertető
Az Üzleti Sajtószolgálat (Original Text Service - OTS) üzleti vállakozások, cégek, intézmények közleményeit, tájékoztatóit, meghívóit, állásfoglalásait közli. Szolgáltatásunk segítségével több mint 2000 újságírót és kommunikációs szakembert érhet el könnyen, gyorsan és költséghatékonyan – az Ön által megfogalmazott sajtóközleményt változtatás nélkül juttatjuk el az MTI-előfizetők szerkesztőségi rendszerébe vagy igény szerint akár a külföldi sajtóhoz is. (Az OTS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.)


2021. április 14., szerda 11:15

A plágiumkeresőkkel ma már könnyen ellenőrizhetjük a szövegeinket
    Budapest, 2021. április 14., szerda (OTS) - Magyarország története nem mentes a plágiumügyektől, a leghírhedtebb ügy 2012-ben az akkori államfő, Schmitt Pál doktori dolgozatának ügye volt. Ismert politikusok esetében, bár jóval kisebb visszhangot kiváltott és végül következmények nélküli módon, de Semjén Zsoltot és Gyurcsány Ferencet is érték plágiumvádak. A politika mellett azonban megjelentek már komoly plágiumvádak a zenében is: Geszti Pétert megvádolták már Snoop Dogg dalának eltulajdonításával, Nagy Feróék Azok a Boldog szép napok című daláról sokaknak a Gene Loves Jezebel nevű együttes egy száma tűnt túlságosan is hasonlónak, míg az A Dal című műsorból Petruska Andrást pedig plágium vádjával zárták ki.

    Mennyire vagyunk egyediek?

Kimondhatjuk, hogy olyan nincs, aki egyedül jött rá minden egyes gondolatára. Ahogy Chartres-i Bernát mondta állítólag, "[...] törpék vagyunk, akik óriások vállán ülünk […]": hogy ma is óriások e azok, akikre hivatkozunk és akiktől idézünk, az talán megkérdőjelezhető, de az biztos, hogy gondolataink jelentős része korábbi gondolkodókra, tudósokra, írókra, stb. épít.

Hogyan kerüljük el a plágiumot?

A közhiedelmekkel ellentétben a plágium szó nem szerzői jogi kifejezés. Maga a plágium szó egy ókori római költőhöz, Martialishoz kötődik, aki egy gyermeket zsákmányoló emberrablóhoz (latinul plagiarius) hasonlította a verseit sajátjukként feltüntető költőket.
Bár a zenei életben a plágium jóval nehézkesebb(en) bizonyítható fogalom, az irodalomban és írott szövegek esetében szerencsére modern, de egyszerű eszközök is segítségünkre lehetnek, mint a plágiumkeresők, magyar nyelven elérhető például a plag.hu weboldal.

Bonyolult egy plágiumkeresőt használni?

Szerencsére a legkevésbé sem. Egy egyszerű ellenőrzésre mindössze elég a Ctrl+C és Crtl+V (avagy másolás és beillesztés) ismerete, majd egy kattintással rögtön megtudhatjuk, ha valahol megjelent már a szöveg egy része vagy egésze: legyen szó az internet kevésbé ismert berkeiről vagy a legújabb tudományos folyóiratokról.
Több funkciót és pontosságot érhetünk el regisztráció után és prémium szolgáltatásokra feliratkozás után.
Az új technológiák valóban a segítségünkre van manapság: a plag.hu például több mint 5000 plágium esetet észlelt már csak a magyarországi egyetemeken.
    

-------------------------------------------------------------------

       Az OTS internetes oldalán található hírek, közlemények, fotók a forrásmegjelöléssel (OTS) szabadon és korlátozás nélkül felhasználhatók. Továbbközlés esetén a közzétevő köteles az átvett anyagot tartalmának torzítása nélkül, félreérthetőséget, rosszindulatú következtetéseket kizáró, az eredeti szövegkörnyezetnek megfelelő módon feldolgozni és megjelentetni.
       Az OTS hírek nem képezik az MTI hírkiadás részét, az MTI által szó szerint továbbított tartalomért minden esetben a beadó a felelős.
© Copyright MTI nonprofit Zrt.
       Az OTS szolgáltatással kapcsolatban további információt a (06-1) 441-9050 telefonszámon vagy a ots@mti.hu elektronikus levelező címen kaphat.

Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.