Az Üzleti Sajtószolgálat (Original Text Service - OTS) üzleti vállakozások, cégek, intézmények közleményeit, tájékoztatóit, meghívóit, állásfoglalásait közli. Szolgáltatásunk segítségével több mint 2000 újságírót és kommunikációs szakembert érhet el könnyen, gyorsan és költséghatékonyan – az Ön által megfogalmazott sajtóközleményt változtatás nélkül juttatjuk el az MTI-előfizetők szerkesztőségi rendszerébe vagy igény szerint akár a külföldi sajtóhoz is. (Az OTS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.)
2020. március 9., hétfő 10:10 |
100 év után is Barabás-akvarellel indul a BÁV grafikai aukciója |
Budapest, 2020. március 9., hétfő (OTS) - Az idén 100 éves aukciós működését ünneplő BÁV március 11-i évnyitó árverésén a magyar grafika meghatározó alakjai előtt tiszteleg. Ahogy egy évszázaddal ezelőtt, a cég jogelődje által rendezett első aukción, úgy most is Barabás Miklós egyik akvarellje lesz az első tétel, amire a korabeli 1500 korona helyett idén 220000 forintért lehet licitálni. A festményekkel szemben néhány száz vagy akár néhány tízezer forintért lehet megvenni Rippl-Rónai József, Mednyánszky László, Márffy Ödön, Barcsay Jenő, Szőnyi István, Aba-Novák Vilmos, Perlrott Csaba Vilmos, Kondor Béla vagy Maurer Dóra műveit. Az árverés kuriózuma Róth Miksa három üvegterve, és Mund Hugó színezett litográfiája lesz. |
1920-ban, idén 100 éve rendezte meg a BÁV jogelődje az első
aukcióját az Állami Árverési Csarnokban. A neves szakemberek által
összeállított kollekció első tétele Barabás Miklós egyik alkotása
volt, amely 1500 koronás kikiáltási árról indult. Egy évszázaddal
később ismét egy Barabás-akvarell lesz az első tétel, de erre már
220000 forintról licitálhatnak az érdeklődők. Az ünnepi év első
aukciójára színes, széles vásárlóközönséget megszólító, változatos
technikákat felvonultató anyaggal készültek a BÁV szakértői, ahová
nem csupán gyűjtői, de befektetési szándékkal is érdemes lesz
ellátogatni.
Ha a 100 évvel ezelőtti első katalógust lapozgatjuk, nyilvánvalóvá
válik, hogy a grafika, közte az egyedi rajz és a sokszorosított
eljárások már akkor is méltánytalanul alulértékeltek voltak. Egy
Mednyánszky László alkotás esetében körülbelül tízszeres áron
vásárolhattunk olajfestményt a rajzzal szemben. Ez a nemzetközi
műkereskedelemben tapasztalható trendekkel ellentétes tendencia, a
kezdő gyűjtők szerencséjére, hazánkban napjainkig változatlan, sőt,
mostanra akár a százszoros szorzót is elérheti a különbség.
Az árverés kuriózuma Róth Miksa három üvegterve. A századfordulón
készült, akvarellel színezett egyedi tusrajzok hűen adják vissza a
Mátyás-templom, az Országház vagy a Gresham-palota üvegablakait is
megálmodó művész zsenialitását.
A kollekcióból kiemelkedik Mund Hugó Szoptató anya című színezett
litográfiája. A 100 ezer forintról induló alkotás méltó módon
képviseli a nagybányai művésztelep formakultúráját.
A méltán népszerű Európai Iskola képviselői közül most is
licitálhatnak Gyarmathy Tihamér három egyedi absztrakt művére. Ezen
felül az Iparterves generáció alkotóitól Nádler István egyedi Fekete
gesztusa vagy Hencze Tamás ugyanakkor készült Sötét gesztusa is
minden bizonnyal népszerű lesz. Az absztrakt alkotások közül a
szakértők egy nagyméretű Hincz Gyula rajzra hívják fel a figyelmet,
de a statement darabokat kedvelőknek érdemes lesz licitálni
Angyalföldi Szabó Zoltán Mosakodó című pasztelljére is. A kortárs
alkotók sorából természetesen nem hiányozhat Maurer Dóra sem, akinek
életműkiállítása jelenleg is látogatható a londoni Tate Modernben.
A Grafikai aukció kiállítását február 29. - március 9. között
ingyenesen tekinthetik meg a BÁV Apszistermében (1052 Budapest,
Bécsi utca 3.). Az árverést március 11-én, 18 órakor tartjuk a BÁV
Apszistermében. További információk és katalógus: www.bavaukcio.hu
További információk:
Szabó Krisztina BÁV Zrt. kommunikációs menedzser szabo.krisztina@bav.hu 06 20 298 2799
Az OTS internetes oldalán található hírek, közlemények, fotók
a forrásmegjelöléssel (OTS) szabadon és korlátozás nélkül
felhasználhatók. Továbbközlés esetén a közzétevő köteles az átvett
anyagot tartalmának torzítása nélkül, félreérthetőséget,
rosszindulatú következtetéseket kizáró, az eredeti
szövegkörnyezetnek megfelelő módon feldolgozni és megjelentetni.
Az OTS hírek nem képezik az MTI hírkiadás részét, az MTI
által szó szerint továbbított tartalomért minden esetben a beadó a
felelős. © Copyright MTI nonprofit Zrt.
Az OTS szolgáltatással kapcsolatban további információt a
(06-1) 441-9050 telefonszámon vagy a ots@mti.hu elektronikus
levelező címen kaphat.