OTS Üzleti Sajtószolgálat
2024. április 18. csütörtök
Ismertető
Az Üzleti Sajtószolgálat (Original Text Service - OTS) üzleti vállakozások, cégek, intézmények közleményeit, tájékoztatóit, meghívóit, állásfoglalásait közli. Szolgáltatásunk segítségével több mint 2000 újságírót és kommunikációs szakembert érhet el könnyen, gyorsan és költséghatékonyan – az Ön által megfogalmazott sajtóközleményt változtatás nélkül juttatjuk el az MTI-előfizetők szerkesztőségi rendszerébe vagy igény szerint akár a külföldi sajtóhoz is. (Az OTS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.)




2018. március 22., csütörtök 11:31

A kávé útja az elvetett magtól a csészéig
    Budapest, 2018. március 22., csütörtök (OTS) - A mindennapi kávénk hosszú utat tesz meg, amíg a csészénkbe kerül. Az ültetéstől, a szüretelésen át a csomagolásig a kávébabok meghatározott folyamaton mennek keresztül, amelynek célja, hogy a lehető legfinomabb formában érkezzen meg a fogyasztóhoz.

    
     A hírhez tartozó kép(ek) ingyenesen letölthető(ek) a következő
internetcímen:
http://ots.mti.hu/Pages/Picture.aspx?fi=OTS_20180322_003.jpg

A legismertebb kávécserje a Coffea Arabica és a Robusta. Körülbelül 25 hét szükséges ahhoz, hogy a vetőmagból növény fejlődjön, majd közel 4 év kell, hogy a növény betakarítható gyümölcsöt termeljen. Ehhez ideális talaj, rendszeres esős időszakok (3-4 havonta) és trópusi körülmények (meleg, párás klíma) szükségesek, a hőmérséklet sosem csökkenhet 13 fok alá.
A kávé növények átlagosan 2-2,5 méter magasak, örökzöldek, 30-35 hét virágzás után fejlődnek ki a gyümölcsök, amelyek érett állapotban pirosak vagy sárgák lehetnek, és a csonthéjas magjuk a kávébab.
A gyümölcs aratását kétféleképpen végzik. A gyors, kézi vagy gépi lehúzó szüretelés során minden magot betakarítanak, a lassabb kézi szelektív szüreteléskor csak az érett gyümölcsöket szedik le.
Ebben a fázisban a zöld kávébabok készen állnak a szállításra és az értékesítésre. A fő kávétermelő országok: Dél-Amerika 44%, Ázsia/Csendes-óceáni térség 32%, Közép-Amerika 13% és Afrika 11%.
A kávé, mint minden mezőgazdasági termék, a termesztési és a betakarítási körülmények miatt változó minőségű lehet. Az ilyen eltérések miatt a Lavazza például a termőhelyen választja ki a nyers kávékat. Mielőtt bármilyen tételt vásárolna, a vállalat minőségellenőrzési osztálya megvizsgálja és értékeli a mintákat.
A kávébab eredete és az alkalmazott feldolgozási módszer alapján különféle aromás jegyekkel rendelkező kávéfajtákat állítanak elő. Ezeket a kávékat ezután - a kívánt aromaprofil elérésének érdekében - összekeverik.
A kávé már megtisztítva és szín szerint válogatva érkezik a Lavazza torinói gyárába, így kizárható, hogy rossz minőségű, bab kerüljön a kávéba, hiszen egy szem is elronthatja az ital ízét. A vizsgálatot elektromos optikai szkennerrel végzik, amely kiszűri a hibás szemeket.
Ezután következik a "blending", azaz a keverés, amellyel Luigi Lavazza próbálkozott először, több mint 100 évvel ezelőtt. A keverékek titkos recepteken alapulnak, ezek teszik egyedivé a Lavazza kávéit. A tökéletes keverék megalkotása a profi kávékóstolók feladata, akik tapasztalataiknak köszönhetően kivételes ízlelési és szaglási képességekkel rendelkeznek.
A pörkölés, amely mértéke jelentősen befolyásolja a kávé ízét 210-230 fokon történik. A kávészemek lebegnek a felmelegített levegőben, így nem érintkeznek a tartály falával.
A darálás foka (finom, közepes vagy durva) befolyásolja a víz áthaladásának módját a kávén, ez jelentős hatással van a csészébe kerülő kávé végső karakterére.
A pörkölt kávé nem érintkezhet fénnyel, nedvességgel és a levegőben lévő oxigénnel, mert az ártana a kávé természetes aromájának. Ezért fontos, hogy a kávébabokat rögtön a pörkölés után vákuummal lezárt csomagokba helyezzék.
    

-------------------------------------------------------------------

       Az OTS internetes oldalán található hírek, közlemények, fotók a forrásmegjelöléssel (OTS) szabadon és korlátozás nélkül felhasználhatók. Továbbközlés esetén a közzétevő köteles az átvett anyagot tartalmának torzítása nélkül, félreérthetőséget, rosszindulatú következtetéseket kizáró, az eredeti szövegkörnyezetnek megfelelő módon feldolgozni és megjelentetni.
       Az OTS hírek nem képezik az MTI hírkiadás részét, az MTI által szó szerint továbbított tartalomért minden esetben a beadó a felelős.
© Copyright MTI nonprofit Zrt.
       Az OTS szolgáltatással kapcsolatban további információt a (06-1) 441-9050 telefonszámon vagy a ots@mti.hu elektronikus levelező címen kaphat.

Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.